بهترین گرایش مهندسی نفت در حال حاضر چیست؟

سوال بسیاری از دوستان این است که در شرایط فعلی بهترین گرایش مهندسی نفت چیست؟ و برای کنکور ارشد کدام گرایش را انتخاب کنیم؟

من نظر شخصی خودم را بیان می‌کنم.

بهتر است با این مورد شروع کنم که در حال حاضر شرایط گرایش مهندسی حفاری از بقیه گرایش‌ها بدتر است!

از بین گرایش‌های مهندسی مخزن و مهندسی بهره‌برداری هم نمی‌توان دقیقاً گفت کدامیک بهتر است. هر دو وضع و حال خوبی دارند.

میادین نفتی ایران وارد نیمه دوم عمر خود شده‌اند.

با توجه به اینکه بسیاری از میادین ایران جزو میادین بالغ محسوب شده و وارد نیمه دوم عمر خودشان شده‌اند، بنابراین برنامه‌های توسعه‌ای در آن‌ها در حال اجرا هست. اینجاست که نقش مهندس بهره‌بردار بسیار مهم می‌شود. چند نفر مهندس بهره‌بردار خفن در ایران می‌شناسید؟ کمتر از تعداد انگشتان دست!

مهندسی بهره‌برداری خیلی گسترده است. صرفاً به تعدادی از حوزه‌های آن اشاره می‌کنم:

 • طراحی، تفسیر و عملیات اسیدکاری
 • طراحی و عملیات چاه‌آزمایی
 • طراحی و عملیات روش های فرازآوری مصنوعی
 • تفسیر نمودارهای نگار تولید
 • شبیه سازی ستون چاه
 • شبیه سازی یکپارچه میدان
 • شبیه سازی دینامیکی میدان
 • عملیات تکمیل چاه مثل مشبک کاری
 • طراحی و عملیات کویل تیوبینگ
 • و خیلی حوزه های دیگر

پیشنهاد برای مطالعه: پکیج ۰ تا ۱۰۰ چاه‌آزمایی (فایل PDF کتاب چاه‌آزمایی صادق سلمانی + آموزش ویدئویی درس چاه‌آزمایی + آموزش ویدئویی نرم‌افزار سفیر)

هر کدام از این حوزه‌ها نرم‌افزار خاص خود را نیز دارند.

تنوع کاری در گرایش مهندسی بهره‌برداری

خوبیه گرایش مهندسی بهره‌برداری این است که دست شما برای کار در آفیس و عملیات باز است و امکان کار در هر دو محیط را دارید. برای مثال هدف من این است که ۴ تا ۵ سال در عملیات مهندسی بهره‌برداری باشم و سپس به آفیس بروم.

مهندسی بهره‌برداری بهترین گرایش مهندسی نفت است.

تمرکز مهندسی مخزن بر پژوهش و شبیه‌سازی

اوضاع کار گرایش مهندس مخزن هم خوب است. همه دوستان در بخش آفیس مشغول به کار می‌شوند و وظایفی که به عهده دارند بیشتر مربوط به شبیه‌سازی مخزن، توسعه نرم‌افزار شبیه‌ساز، کارهای آزمایشگاهی، کارهای تحقیقاتی و مطالعاتی مثل روش‌های ازدیاد برداشت و … می‌شود.

پیشنهاد برای مطالعه: بهترین دوران برای ورود مهندسان نفت هیبریدی به صنعت نفت

شما با انتخاب گرایش مهندسی مخزن شانس بیشتری برای کار در شهر تهران خواهید داشت ولی اگر دنبال پول بیشتر هستید، مهندسی بهره برداری بهترین گرایش مهندسی نفت است.

الآن حقوقی که من دریافت می‌کنم از همه دوستان مخزنی خودم بیشتر است.

و اما نکته پایانی …

چندان مهم نیست که الآن گرایش شما چیست. مثلاً من گرایشم مهندسی مخزن بود ولی الآن در بخش مهندسی بهره‌برداری فعالیت می‌کنم (البته دو سال امریه خودم را در بخش مهندسی مخزن گذراندم). چیزی که مهم هست این است که در چه زمینه‌ای تمرکز و تخصص بیشتری دارید.

پیشنهاد برای مطالعه: اوضاع بازار کار مهندسی نفت چطوره؟

اینجا …
شروع آینده موفق شغلی من است!

مطالب مرتبط

اگر قراره در ایران بمانیم بهتره بریم سمت چه کاری؟

خیلی از دوستان و هم کلاسی هایم از ایران رفته اند. کشورهای نروژ، سوئد، کانادا، آمریکا، استرالیا، روسیه، هلند، برزیل، انگلیس، فرانسه، عمان و … مقصد مهاجرت تحصیلی آن ها بوده است. آیا من حسرت می خورم؟ خیر. ولی این را هم به خوبی می دانم که باید حتما سبک زندگی خودم را بر اساس […]

بهبود نتایج عملیات مهندسی بهره‌برداری با استفاده از داده‌های چاه‌ها

تنها دغدغه این روزهای من در زمینه مهندسی نفت، تحلیل داده‌های چاه‌ها به منظور بهبود نتایج عملیات مهندسی بهره‌برداری و همچنین کاهش هزینه‌های آن می‌باشد. احتمالا شما هم می‌دانید که هزینه هر عملیات مهندسی بهره‌برداری (مانند اسیدکاری، نیترولیفت، چاه‌آزمایی و …) بسیار زیاد بوده و در بسیاری از مواقع چند صد میلیون و حتی چند […]

تفکیک گر سیار

اولین عملیات چاه آزمایی که من رفتم!

بعد از گذشت چندین سال که به حوزه تفسیر چاه آزمایی ورود کرده ام، بالاخره در تاریخ ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ قسمت شد تا برای اولین بار ناظر عملیات چاه آزمایی در میدان یاران جنوبی باشم . پیشنهاد برای مطالعه: دوره آموزش آنلاین نرم‌افزار سفیر (مقدماتی تا پیشرفته) + پشتیبانی ۱ ماهه صادق سلمانی حال، من […]

۲ دیدگاه در “بهترین گرایش مهندسی نفت در حال حاضر چیست؟”

 • قاسم تنگستانی 2021-09-23 پاسخ

  با درود و احترام.

  من عاشق مهندسی نفت هستم واقعا افتخار می کنم که بعنوان یه مهندس نفت می توانم برای مملکتم مفید باشم..مفیدبودن در حوزه خودم که اطمینان دارم..چون حوزه من مسئولیتهای مهمی در اجتماع دارد و واقعا پهنای گسترده ایی دارد,که همان مملکتم میشود .هرچند کوچک ولی سعی می کنم با ارزش باشد

  • صادق سلمانی 2021-10-20 پاسخ

   سلام. بسیار عالی. دقیقا همینطور هست که شما فرمودید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *