بازی کثیف مقاله‌سازی در مهندسی نفت!

من در این سایت خیلی صریح حرف می‌زنم. خوشبختانه تا این لحظه هیچ مقاله‌ای ننوشته‌ام و احتمالاً هم نخواهم نوشت و وارد بازی کثیف مقاله‌سازی در مهندسی نفت نخواهم شد.

متأسفانه اکثر دوستان فقط و فقط دنبال ظاهرسازی، انجام کارهای چیپ و شوآف هستند. مقاله‌های آن‌ها کمترین کاربرد و تأثیری در صنعت ندارد. تنها کاربرد برخی مقاله‌ها این است که رفرنس مقاله‌های بعدی خودشان می‌شود 🙂

یکی از پارامترهای مهم در پذیرش مقاله شما در یک ژورنال این است که در رفرنس‌های خود به مقاله‌های آن ژورنال ارجاع بدهید. این یعنی باندبازی و نه کار علمی و پژوهشی. غالباً دوستان رفرنس‌های بسیار بی‌ربطی هم می‌دهند.

من در بهترین دانشگاه‌ها درس خوانده‌ام و با بهترین‌ها دوست هستم. با اطمینان به شما می‌گویم که در ۹۰ درصد موارد دیتاسازی می‌کنند. اگر مقاله آزمایشگاهی دیدید مطمئن باشید که داده‌سازی کرده تا به نتیجه دلخواهش برسد و بعد هم در بهترین ژورنال پذیرش می‌شود. این نشان‌دهنده آن است که به اندازه پشیزی نباید برای مقاله نوشتن و ژورنال‌ها ارزش قائل شد. همه‌شان به درد سطل آشغال می‌خورند! اگر هم مقاله‌شان در مورد هوش مصنوعی و یادگیری ماشین و این چیزهاست، بدون شک داده‌ها را یک جایی دست‌کاری کرده تا مچ خوبی بدست بیاورد!

باور کنید دوستی دارم که تنها نقشش در نوشتن یک مقاله این بود که چند تا عکس مقاله را خیلی شیک و مرتب با فوتوشاپ درست کرد. در نهایت مقاله پذیرفته شد و یک مقاله در رزومه ایشان اضافه گردید!

افراد زیادی را می‌شناسم که کار آن‌ها آزمایشگاهی بوده است. بعد هر روز یک ماده جدید اضافه کرده و یک مقاله جدید بیرون داده. کم مانده بود که علف‌های دانشگاه را به عنوان سرفکتانت در کارش به کار ببرد! باور کنید عین واقعیت است.

مقالات بسیار کمی هستند که دستکاری نکرده باشند. برای این‌ها احترام زیادی قائلم؛ هر چند این‌ها نیز به درد جایی نمی‌خورند.

در زمانه‌ای نیستیم که بخواهیم دل خودمان را به رفتن به کنفرانس‌های مختلف، چاپ مقالات متعدد و ظاهرسازی خوش کنیم.

کار عمیق کنید! یک دستاورد به درد بخور برای خودتان و کشورتان حاصل کنید.

کار عمیق به جای بازی کثیف مقاله سازی در مهندسی نفت

اگر در حال انجام پروژه دانشجویی هستید، تمام تمرکزتان بر این موضوع باشد که خروجی کار شما یک سودی برای صنعت داشته باشد و نه برای دانشگاه. خروجی کار شما باید مثلاً یک نرم‌افزار کاربردی باشد و نه یک مقاله پوچ که در انبوه مقالات دفن خواهد شد.

در پست بعدی در مورد این خواهم گفت که امروزه، پروژه‌ها در حکم رزومه‌ها هستند.

اینجا …
شروع آینده موفق شغلی من است!

مطالب مرتبط

اگر قراره در ایران بمانیم بهتره بریم سمت چه کاری؟

خیلی از دوستان و هم کلاسی هایم از ایران رفته اند. کشورهای نروژ، سوئد، کانادا، آمریکا، استرالیا، روسیه، هلند، برزیل، انگلیس، فرانسه، عمان و … مقصد مهاجرت تحصیلی آن ها بوده است. آیا من حسرت می خورم؟ خیر. ولی این را هم به خوبی می دانم که باید حتما سبک زندگی خودم را بر اساس […]

بهبود نتایج عملیات مهندسی بهره‌برداری با استفاده از داده‌های چاه‌ها

تنها دغدغه این روزهای من در زمینه مهندسی نفت، تحلیل داده‌های چاه‌ها به منظور بهبود نتایج عملیات مهندسی بهره‌برداری و همچنین کاهش هزینه‌های آن می‌باشد. احتمالا شما هم می‌دانید که هزینه هر عملیات مهندسی بهره‌برداری (مانند اسیدکاری، نیترولیفت، چاه‌آزمایی و …) بسیار زیاد بوده و در بسیاری از مواقع چند صد میلیون و حتی چند […]

تفکیک گر سیار

اولین عملیات چاه آزمایی که من رفتم!

بعد از گذشت چندین سال که به حوزه تفسیر چاه آزمایی ورود کرده ام، بالاخره در تاریخ ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ قسمت شد تا برای اولین بار ناظر عملیات چاه آزمایی در میدان یاران جنوبی باشم . پیشنهاد برای مطالعه: دوره آموزش آنلاین نرم‌افزار سفیر (مقدماتی تا پیشرفته) + پشتیبانی ۱ ماهه صادق سلمانی حال، من […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *